Jak przygotować swoją firmę do ubiegania się o dofinansowanie?

   

Jak przygotować swoją firmę do ubiegania się o dofinansowanie?

Do ogłoszenia pierwszych konkursów nowej perspektywy zostało jeszcze trochę czasu, jednak warto zadbać już teraz o przygotowanie swojej firmy pod konkurs. Zwykle pisanie wniosku jest tylko ostatnim elementem cyklu przygotowań, które trwają przeciętnie od 8 do 12 tygodni. Warto mieć też przygotowany zawczasu zarys podstawowych założeń jakie chcemy realizować. Nie zawsze znajdziemy w danym czasie interesujący nas konkurs, a lepiej być przygotowanym na nadchodzące nabory.

Poniżej przypominamy o kilku działaniach, które warto wykonać, gdy planujemy w ciągu najbliższych miesięcy starać się o dofinansowanie:

1. Wprowadźmy porządek w naszych dokumentach rejestrowych. Jeśli to konieczne zaktualizujmy strukturę organizacyjną, właścicielską, siedzibę firmy czy kody PKD,

2. Zapoznajmy się dokładnie z definicją MŚP, sprawdźmy siatkę naszych powiązań i ustalmy w odpowiednim momencie wielkość firmy zgodnie z definicją MŚP. Niestety, ze względu na skomplikowane powiązania w tym temacie firmy często wypadają z gry o dofinansowanie na ostatnim etapie.

3. Zweryfikujmy swoją sytuację finansową – ważne jest by wykazać stabilne lub rosnące przychody, bezpieczne poziomy zadłużenia w postaci kredytów czy zapas środków wystarczający na pokrycie co najmniej wartości wkładu własnego.

4. Jak wyżej – zadbajmy o posiadanie środków na wkład własny! Warto nawet skontaktować się z potencjalnymi pożyczkobiorcami.

5. Przygotujmy zarys projektu – analizę konkurencji, rynkową i finansową. Da nam to podwaliny pod uzupełnianie dokumentacji konkursowej, a przede wszystkim ustali czy nasz projekt jest innowacyjny i opłacalny.

Jesteśmy formalnie przygotowani do składania wniosku, posiadamy zarys projektu. Jednak na czym skupić się w trakcie pisania, na co będą naciskały ramy nowej perspektywy? O tym w następnych postach – do zobaczenia!