Zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego w firmie. Dlaczego to priorytet już dziś?

   

Zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego w firmie. Dlaczego to priorytet już dziś?

W obliczu coraz częstszych i coraz bardziej zaawansowanych cyberzagrożeń, zabezpieczenie cyfrowych operacji firmy to obecnie nie tylko rozważenie, lecz kluczowa konieczność. Ostatnie wyniki badań opublikowane w raporcie „2024 Cisco Cybersecurity Readiness Index” rzucają światło na alarmującą sytuację – zaledwie 2% polskich firm posiada odpowiednie zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami. 

Te zagrożenia przybierają różne formy, od ataków ransomware po wyrafinowane oszustwa phishingowe oraz ataki na łańcuchy dostaw, mogące skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, utratą danych czy nawet uszczerbkiem na reputacji. Ostatni raport CERT Polska podkreśla skalę tego problemu, przed którym muszą się bronić zarówno firmy, jak i indywidualni użytkownicy sieci.

W związku z tym kluczowe jest, aby firmy przyjęły proaktywne podejście do zarządzania ryzykiem cyfrowym, skupiając się na zapobieganiu, wykrywaniu i skutecznym reagowaniu na zagrożenia. Dobrą wiadomością jest to, że coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tej pilnej potrzeby, a ponad 90% firm badanych przez Cisco planuje zwiększyć budżety przeznaczone na cyberbezpieczeństwo. 

Jakie są główne cele tych inwestycji? Nowe technologie, sprzęt, szkolenia pracowników. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze trzeba wydać dużo pieniędzy, aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo cyfrowe firmy.

Zapraszamy do zgłębienia tematu w opublikowanych raportach – „2024 Cisco Cybersecurity Readiness Index” oraz „Raport roczny z działalności CERT Polska w 2023 roku”, gdzie znajdziecie więcej szczegółów na temat bezpieczeństwa cyfrowego i aktualnych zagrożeń.