Będą pieniądze na rozwój z nowego budżetu UE!

   

Będą pieniądze na rozwój z nowego budżetu UE!

Polska pozyska dotację z UE na nowy okres budżetowy 2021-2027!

Większość rozsądnych przedsiębiorców odetchnęła z ulgą, ponieważ awantura z veto stawiała pod znakiem zapytania rozwój wielu branż rynku polskim, które w dużej mierze opierały się na dotacjach unijnych. Jako doradcy od 20 lat zajmujący się m.in. tematami dotacji mieliśmy możliwość obserwować bezpośredni wpływ pomocy unijnej na dynamikę wzrostu polskich firm.

Umiejętność korzystania z dotacji może być papierkiem lakmusowym cech przedsiębiorcy. Mądrzy i szybcy zaczęli już w 2002 roku , kiedy weszły na rynek dotacje przedakcesyjne. W pierwszych latach procedury i wnioski były dość mocno ,,pokręcone” i wszyscy uczyliśmy się na błędach.

Z biegiem czasu PARP, jako główna instytucja zarządzająca, stał się otwartą na przedsiębiorców organizacją i systematycznie upraszczał aplikowanie o dotację. Zmian formalnych i proceduralnych było dużo, aż do dzisiaj, gdy mamy w wielu konkursach ocenę zero jedynkową. Jednak i tak po drugiej stronie jest oceniający, więc nigdy nie ma 100% gwarancji.

Mądrzy i szybcy przedsiębiorcy rozumieją jednak, że biznes to również ryzyko, a w przypadku aplikacji o dotację niewspółmierne do dużych korzyści jakie można otrzymać.