Dotacje na lata 2021-2027

   

Dotacje na lata 2021-2027

Aktualnie stoimy u progu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na 2021-2027.
Co na ten moment o niej wiemy?

Wiemy, że Środki Europejskie z nowej perspektywy będą wydatkowane w ramach pięciu celów Polityki Spójności. Co ważne, z większością tych celów mogliśmy mieć do czynienia w poprzedniej perspektywie.

Jednak jak zawsze, możemy spodziewać się nowości. W tym przypadku Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, która ma na celu łagodzić skutki transformacji w kierunku zielonej gospodarki i pomóc w walce z klimatem.

To właśnie tzw. „zielona gospodarka” wspierana przez FST została potraktowana priorytetowo w trakcie ustalania budżetu i jest odpowiedzią na Zielony Ład UE. W ramach walki z klimatem do Polski trafi 4,4 mld euro.

A co z Mapą Regionalną?

W niej także przewidziano zmiany. Jedną z najważniejszych z nich jest całkowite wyłączenie regionu Miasta Warszawa z regionalnej pomocy inwestycyjnej.  Stracą też zamożne województwa takie jak wielkopolskie czy dolnośląskie.

Najbardziej zyska natomiast województwo świętokrzyskie, które przewiduje wzrost dofinansowania o 15 pp.!!! i województwa Polski Wschodniej, dla których został dedykowany specjalny program. Podobny znamy z poprzedniej perspektywy, lecz ten przewiduje wzrost środków o aż.0,5 mld.

Na pocieszenie dla Mazowsza po wykluczeniu Warszawy z dostępu do środków z funduszów regionalnych, niektóre z powiatów mazowieckich zostaną włączone do wspomnianego programu dla Polski Wschodniej.

Ile pieniędzy trafi do Polski?

Niewiele ponad 75 mld EURO, co stanowi spadek w porównaniu do poprzedniej perspektywy. Czy to źle? Wręcz przeciwnie. Stanowi to o tym, że Polska staje się krajem zamożniejszym i na jej terenie widoczne są efekty pomocy unijnej.

Kto skorzysta, a kto straci?

Skorzystają na pewno przedsiębiorcy, którzy inwestują w zielone technologie oraz OZE, przewidują ekspansje zagraniczną w postaci eksportu czy wykorzystują technologie IT.
Stracą ci, którzy prowadzą działalności w województwach zamożniejszych oraz te poszukujące dotacji na projekty bez nacisku na innowacje, bez elementów cyfrowych i „zielonych”…

Pierwszych programów spodziewamy się najwcześniej w lutym 2022 r, a największe zagęszczenie w terminie od sierpnia do listopada 2022 r. Jednak by wykorzystać szanse, jakie niesie za sobą nowy budżet unijny, warto już zacząć przygotowywać firmę do nowej perspektywy.