Era m-commerce. Przyszłość handlu online?

   

Era m-commerce. Przyszłość handlu online?

Handel internetowy przechodzi dynamiczne zmiany, a na pierwszy plan wysuwa się m-commerce. Według danych Statista, globalna wartość sprzedaży za pośrednictwem urządzeń mobilnych w 2023 roku wyniosła 2,16 bilionów dolarów. Prognozy na 2024 rok przewidują wzrost do 2,52 bilionów dolarów.

 

CZYM JEST M-COMMERCE?

M-commerce (mobile commerce) to rodzaj handlu elektronicznego, który polega na dokonywaniu transakcji za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Obejmuje różnorodne działania, w tym zakupy online, bankowość mobilną, płatności mobilne oraz korzystanie z aplikacji zakupowych. M-commerce umożliwia użytkownikom wygodne i szybkie realizowanie transakcji bez potrzeby korzystania z tradycyjnych komputerów stacjonarnych czy laptopów.

 

DANE I TRENDY M-COMMERCE

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska informuje, że 93,3% polskich gospodarstw domowych ma dostęp do sieci, a 99% internautów korzysta z Internetu mobilnego. Ponadto, użytkownicy spędzają 65% czasu online w aplikacjach mobilnych.

Liczba użytkowników urządzeń mobilnych globalnie wzrasta, osiągając 4,88 miliardów w 2024 roku, z czego ponad 630 milionów przybyło w ciągu ostatniego roku. W Polsce 79% kupujących online korzysta ze smartfonów do składania zamówień.

 

PRZEWAGA APLIKACJI MOBILNYCH

M-commerce obejmuje zarówno strony mobilne, jak i aplikacje. Dane pokazują, że użytkownicy spędzają średnio 5 godzin dziennie na urządzeniach mobilnych, z czego większość czasu przypada na aplikacje. Raport E-commerce w Polsce 2023 Gemius Polska wskazuje, że 55% czasu online spędzane jest w aplikacjach, a tylko 16% na mobilnych wersjach stron internetowych.

Aplikacje mobilne mają wyższą konwersję zakupów (18%) w porównaniu do mobilnych wersji stron internetowych (4%). Średni współczynnik porzuceń koszyka wynosi 20% dla aplikacji, 68% na desktopie i 97% na mobile. Użytkownicy aplikacji są bardziej skłonni do impulsywnych zakupów i są lojalniejsi wobec marki – rzadziej rezygnują z transakcji, gdy ją rozpoczęli.

 

PODSUMOWANIE

Era m-commerce przynosi nowe możliwości i wyzwania dla przedsiębiorstw. Inwestycja w aplikacje mobilne oraz ich odpowiednia promocja mogą znacząco zwiększyć zyski i lojalność klientów. Warto więc traktować m-commerce jako integralny element strategii biznesowej.