Konstytucja Internetu: Nowy Akt o Usługach Cyfrowych w życiu

   

Konstytucja Internetu: Nowy Akt o Usługach Cyfrowych w życiu

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii internetowych, nasze społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę z potrzeby regulacji w obszarze cyfrowym. Internet stał się nie tylko nieodłączną częścią naszego codziennego życia, ale także miejscem, w którym odbywają się ważne interakcje społeczne, polityczne i gospodarcze. 17 lutego 2024 r. to ważny moment dla cyfrowego świata  - wszedł w życie Akt o usługach cyfrowych (DSA lub AUC), znany również jako "Konstytucja Internetu".

Nowe prawo ma na celu ochronę wolności słowa, prywatności użytkowników i zapewnienie uczciwości oraz przejrzystości w funkcjonowaniu sieci. Koncentruje się na harmonizacji korzystania z internetu z fundamentalnymi wartościami demokratycznymi i prawami człowieka.

Jednym z ważnych aspektów "Konstytucji Internetu" jest ochrona prywatności użytkowników poprzez surowe przepisy dotyczące gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych, zapewniając użytkownikom kontrolę nad ich informacjami.

Ponadto, nowe przepisy nakładają obowiązki na platformy internetowe w zwalczaniu dezinformacji oraz nienawiści online, dążąc do zapewnienia bezpiecznej przestrzeni dla użytkowników.

Wolność słowa jest chroniona, ale istnieją granice dla treści uznanych za szkodliwe lub nielegalne, co zapewnia delikatny balans między wolnością wyrażania opinii a ochroną społeczeństwa.

Wprowadzenie nowego Aktu o Usługach Cyfrowych otwiera nowy rozdział w historii regulacji cyfrowej, kładąc fundamenty dla bezpieczniejszego internetu opartego na wartościach demokratycznych i poszanowaniu praw człowieka.